„PolKa” otrzymała 10 czerwca zezwolenie od Ministerstwa Klimatu i Środowiska na prowadzenie systemu kaucyjnego. Zezwolenie to umożliwia stworzenie systemu dla wprowadzających na rynek napojów w opakowaniach objętych kaucją i zwrotu tej kaucji użytkownikowi końcowemu. Tym samym “PolKa” jest jedynym operatorem, który posiada zezwolenie na selektywną zbiórkę w ramach systemu kaucyjnego wszystkich trzech frakcji: puszki, plastikowe butelki i szklane butelki wielorazowe i to już od 1 stycznia 2025 r.

Mając świadomość olbrzymiej presji czasu i wyzwań operacyjnych, “PolKa” jeszcze przed uzyskaniem formalnej zgody na prowadzenie systemu kaucyjnego, poczyniła inwestycje i ostatnie miesiące poświęciła na projektowanie i wdrażanie procesów, które umożliwią start systemu w zaplanowanym ustawowo terminie 1 stycznia 2025.

Cieszę się, że zezwolenie z Ministerstwa przyszło zgodnie z planem. Ze wszystkimi procesami idziemy zgodnie z harmonogramem prac, ale potrzebowaliśmy oficjalnego zezwolenia na prowadzenie systemu kaucyjnegodo formalizowania współprac z klientami. Teraz koncentrujemy się m.in. na otwarciu na platformie IT rejestracji dla wszystkich podmiotów zobowiązanych do udziału w systemie kaucyjnym. Będziemy z tym gotowi jeszcze w wakacje, tak, aby pozostał czas na testy. Przyznaję, że tempo prac jest zawrotne, ale jestem też spokojna, bo nasz zespół to eksperci, którzy już wdrażali systemy kaucyjne i zarządzali nimi w innych krajach, znamy też dobrze lokalny rynek. Wiemy, co robić, aby dotrzymać krótkich terminów; korzystamy z gotowej powszechnej logistyki, której nie tworzymy od zera, a jedynie integrujemy i rozwijamy

– powiedziała Magdalena Markiewicz, prezes zarządu „PolKa” Operator Systemu Kaucyjnego Not For Profit S.A.

Jak narzucił ustawodawca, już w pierwszym roku funkcjonowania systemu kaucyjnego trzeba będzie zebrać 77% z ok. 13 mld wprowadzanych na rynek opakowań i odpadów opakowaniowych. W przypadku nieosiągnięcia tego celu, producenci i operatorzy będą mieli obowiązek wnieść opłatę produktową. Kary czekają również punkty sprzedaży, które nie dostosują się do wymogów prawa, czyli np. nie rozpoczną pobierania kaucji już 1 stycznia przyszłego roku lub, w przypadku sklepów o powierzchni powyżej 200 mkw., nie będą gotowe do zbiórki wszystkich opakowań objętych systemem. Kary administracyjne za niespełnienie obowiązków wyniosą od 10 000 do 500 000 zł.

Oczekiwania społeczne dotyczące uruchomienia systemu kaucyjnego są ogromne. Zależy nam, aby konsumenci już od początku funkcjonowania systemu mieli łatwy dostęp do jak najszerszej oferty napojów ze znakiem kaucji. Dlatego do współpracy zapraszamy producentów, rozumiemy ich wyzwania i uwzględniamy je w naszej ofercie. Liczymy, że wprowadzający opakowania ustawowo podlegające kaucji przyłączą się do nas mając na uwadze właśnie wspomniane oczekiwania konsumentów oraz kwestie środowiskowe. Przystąpić do systemu kaucyjnego ze względu na dotkliwe konsekwencje finansowe muszą natomiast jednostki handlowe. Czeka je inwestycja w zwrotomaty, niekiedy przebudowa sklepów, na pewno organizacja nowych procesów. „PolKa” jest gotowa przeprowadzić je krok po kroku przez etap przygotowawczy – komentuje Marcel Rakowski, wiceprezes zarządu. – Oczywiście, myślimy o wszystkich interesariuszach systemu kaucyjnego, dlatego stawiamy na jak największy wolumen zbiórki, a jednocześnie maksymalizację jej efektywności kosztowej. Znamy ten rynek, wiemy, jaki powinien być koszt surowca, i bierzemy to pod uwagę na równi z obowiązkowymi poziomami zbiórki. 

Dziś pozwolenie na utworzenie operatora systemu kaucyjnego mają jedynie dwie spółki w Polsce, przy czym jedynie PolKa ma zezwolenie na zbiórkę trzech frakcji. Będą one uprawnione do działania jako podmioty reprezentujące przez kolejnych 10 lat.

Kontakt dla mediów:

„PolKa”
Kinga Rodkiewicz
[email protected]

„PolKa” Operator Systemu Kaucyjnego Not For Profit S.A.

Podmiot reprezentujący (operator systemu kaucyjnego) założony przez Fundację Odzyskaj Środowisko, członka MB Group, która od 15 lat działa w branży recyklingu w Polsce i za granicą, oferując innowacyjne rozwiązania z zakresu ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju. W zarządzie spółki znaleźli się: Magdalena Markiewicz (prezes) i Marcel Rakowski (wiceprezes), natomiast w Radzie Nadzorczej: wiceprezes zarządu InPost S.A. Sebastian Anioł, prezes zarządu Fundacji Odzyskaj Środowisko Krzysztof Kieszkowski oraz Michał Ludwikowski

Fundacja Odzyskaj Środowisko

Fundacja Odzyskaj Środowisko powstała w 2011 roku. Jej statutowym celem jest promowanie ekologii i ochrony dziedzictwa przyrodniczego, popularyzowanie idei recyklingu oraz podnoszenie świadomości ekologicznej społeczeństwa w zakresie prawidłowego postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym (ZSEiE). Jest partnerem ogólnopolskich projektów: Elektryczne Śmieci, OSP na straży środowiska oraz EKOzwroty, które wpisują się w działania CSR oraz ESG.